در صورتی که سوالی در مورد هواشناسی یا دیدبانی سینوپتیک دارید

 می توانید آنرا در قسمت نظرات مطرح کنید ویا آنرا به پست الکترونیکی 

   karimiradmohsen@gmail.com  ارسال کنید. 

در صورتی که مطلب جالب و خواندنی در مورد هواشناسی دارید می توانید آنرا از طریق ایمیل ارسال کنید تا با نام خودتان در وبلاگ قرار دهم.   


لطفا نظر يادتون نره

با تشکر    

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در چهارشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 7:0 |
  

        باران چگونه می بارد؟! آیا همه ابرها می توانند باران ببارند؟! چرا گاهی باران می بارد و گاهی برف؟ چرا گاهی رگبار باران می بارد و گاهی نم نم باران؟

     اگر می خواهید جواب این سوالها را بیابید می توانید پاسخ خود را در ادامه این مطلب جستجو کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در یکشنبه هشتم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 9:51 |
 

 

آیا انواع ابرها را می شناسید؟  آیا می دانید ابرها می توانند وقایع آینده را پیش بینی کنند؟  آیا تا به حال به سخنان ابرها گوش داده اید؟ اگر می خواهید در مورد ابرها بیشتر بدانید می توانید این مطلب را پی بگیرید.

 

      در تقسیم بندی هواشناسی ابرها به 27 نوع مختلف در سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوند. البته علاوه براین 27 نوع، ابرهای دیگری هم داریم که به دلیل نایاب بودن آنها در این تقسیم بندیها قرار نگرفته اند. ابرهای مختلف در شرایط مختلف تشکیل می شوند و به همین دلیل می توانند ما را از بروز وقایعی در آینده آگاه کنند، از بهتر شدن شرایط جوی تا وقوع طوفان و تند باد. البته این پیش بینی ها کوتاه مدت هستند اما در زندگی روزانه بسیار کمک کننده هستند. اگر دیدید کسی چتر همراه خود دارد در حالی که شما گمان نمی کنید باران بیاید، احتمالا این فرد می تواند سخنان ابرها را بشنود و از آینده نزدیک خبر داشته باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه یکم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 8:58 |
بسیاری از مردم علاقه مند هستند تا چگونگی پیش بینی شرایط جوی را بدانند. در این مورد باید گفت پایه و اساس پیش بینی هوا براساس الگوی فشار هوا در سطح زمین و لایه های بالاتر جو صورت می گیرد. ایستگاههای هواشناسی موجود در تمام کشورها به طور همزمان اطلاعات هواشناسی ایستگاه خود را با یکدیگر مبادله مینمایند که مهمترین آنها که در پیش بینی کاربرد دارد فشارهوا و دمای هواست. این اطلاعات در مراکز پیش یابی روی نقشه های هواشناسی پیاده می شود. این کار در گذشته با دست و توسط کارشناسان صورت می گرفت که بسیار وقت گیر بود اما امروزه این کار توسط رایانه ها و با سرعت بسیار بیشتری صورت میگیرد. پس از این کار الگوی کلی و نقشه عمومی فشار هوا بدست می آید که می توان مراکز پر فشار و کم فشار و جبهه های هوا را روی آن تشخیص داد. در این مرحله پیش بینی تغییرات جوی امکان پذیر است اما برای بالابردن دقت پیش بینی می توان نقشه های لایه های بالاتر جو رانیز تهیه نموده و با اطلاعات سطح زمین منطبق نمود. علاوه بر این، انجام این کار در روزهای متوالی می تواند سرعت و جهت حرکت توده های هوا را مشخص کند که در پیش بینی های روزهای آینده کمک بسیار خوبی است. انواع نقشه های هواشناسی که برای پیش بینی تهیه میشود به شرح ذیل است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 11:30 |
سوال:( توسط خانم جلاليان)

بنده درمورد دستگاه رادیوسوند و نوع عملکرد سنسورهای آن سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید؟

پاسخ:

راديو سوند دستگاهي است كه براي اندازه گيري پارامتر هاي مختلف هواشناسي در لايه هاي عمودي جو استفاده مي شود. اين مجموعه شامل سنسورهاي هواشناسي ، فرستنده و گيرنده، جي پي اس و بالن است. بالن با گاز هيدروژن پر مي شود و سنسورها را با خود بالامي برد. اطلاعات اندازه گيري شده توسط سنسورها از طريق فرستنده به ايستگاه زميني ارسال مي گردد. اين كار آنقدر ادامه پيدا مي كند تا بالن به دليل اختلاف فشار داخل و بيرون خود مي تركد . بالن هاي هواشناسي مي توانند تا ارتفاع 40 تا 50 كيلومتري بالابروند و اطلاعات خود را مخابره كنند.

سنسورهاي هواشناسي موجود در راديو سوند نيز شامل موارد زير است:

1- سنسورهاي دما كه از مقاومت تشكيل مي شوند چرا كه با تغيير دما مقدار مقاومت يك ماده نيمه رسانا تغيير كرده و به تبع آن جريان عبوري نيز متغير خواهد بود و با كاليبره كردن اين جريان مي توان به اندازه گيري دما پرداخت.
2- سنسورهاي رطوبت هم يك خازن هستند كه از مواد حساس به رطوبت براي عايق بين صفحات آن استفاده مي شود و با تغيير رطوبت ظرفيت خازن تغيير مي كند و مبنايي براي محاسبه ميزان رطوبت است.
3- سنسور فشار هم از نوع خازني است با اين تفاوت كه ماده ميان صفحات با مواد مناسب ديگري جايگزين مي شود كه نسبت به تغييرات فشار حساس است. البته در راديو سوندهاي جديد ديگر از سنسور فشار استفاده نمي شود و به جاي آن يك دستگاه جي پي اس نصب شده كه از آن براي محاسبه ارتفاع بالن و فشار متناظر آن استفاده مي شود.
4- براي اندازه گيري سمت و سرعت باد نيز به كمك همين جي پي اس جهت و سرعت حركت بالن تعيين مي گردد كه مي تواند مبنايي براي محاسبه سمت و سرعت باد در لايه هاي مختلف جو باشد.
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 9:47 |
سوال: توسط JK

توی منطقه ای قراره سدی زده بشه ولی مقدار تبخیر سالیانه (1949 میلی متر)بیش از بارندگی سالیانه (1083 میلی متر) در اون منطقه هست. من دیدم که در اکثر نقاط ایران داده های هواشناسی به همین شکل و میزان تبخیر بیش از بارندگی و در اکثر نقاط هم سد احداث می شه و آب هم به خوبی پشت اون سد ذخیره می شه، می خواستم نظر شما رو بدونم که این داده ها اشتباه هستند یا اینکه نوع محاسبه تبخیر و بارندگی متفاوته یا دلیل دیگه ای داره؟

 

پاسخ:

 

اين مطلب كه تقريبا در تمام نقاط ايران ميزان بارندگي سالانه به مراتب كمتر از ميزان تبخير آن است كاملاصحيح است. اما مسئله اينجا است كه واحد محاسبه بارندگي و تبخير بر حسب ميليمتر عنوان مي شود كه به معني ارتفاع آب تبخير شده يا بارش است و صحبتي از حجم آب مطرح نيست . يعني چه؟
بدين معني كه ممكن است يك ابر كومولونيمبوس با يك بارش رگباري در منطقه كوچكي 20 ميليمتر بارندگي داشته باشد اما يك ابر نيمبو استراتوس در يك منطقه چند صد كيلومتر مربعي تنها 5 ميليمتر بارندگي ايجاد كند . اما وقتي حجم آب حاصل از بارندگي ملاك عمل قرار بگيرد يك ابر نيمبو استراتوس چندين برابر بيشتر بارندگي داشته است چراكه سطح عمل آن بزرگتر بوده است.

نتيجه تمام صحبتها اين كه، اگرچه آب پشت سد ها با سرعت قابل ملاحظه اي تبخير مي شود، اما آب جمع آوري شده در پشت آن سد فقط حاصل بارندگي همان منطقه نيست ، بلكه آبي است كه از تمام حوزه آبريز آن سد جمع آوري شده و در نهايت مقدار آن چندين برابر آب تبخير شده خواهد بود.


برچسب‌ها: بارش, تبخير
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه چهارم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 12:53 |
سوال : (توسط مريم)


چرا اگر یخ های قطب شمال و جنوب که از آب شور اقیانوس ها به دست آمد ه اند را ذوب کنیم شیرین و بی نمک هستند؟


پاسخ:


اين مسئله چند دليل دارد:
1- تمام يخهاي موجود در قطب ناشي از يخ زدن آب دريا ها نيست بلكه بخش بسيار زيادي از آن ناشي از انباشت و تراكم برف است كه طي قرنها در آن مناطق باريده است و طبيعتا فاقد نمك است.
2- يخهاي بسيار قديمي قطب مربوط به زماني است كه سطح آبهاي كره زمين بالاتر بوده و غلظت نمك در آنها پايين تر از مقدار كنوني آن بوده است.
3- در فرايند انجماد آب مولوكولهاي آب از طريق پيوند هيدروژني در شبكه اي بسيار منظم قرار ميگيرند. وارد شدن مولوكول نمك به آب باعث مي شود تا بين مولوكولهاي نمك و آب پيوند يوني برقرار شده و نظم پيوندهاي هيدروژني شكسته مي شود كه نهايتا منجر به پايين آمدن دماي انجماد آب مي شود با اين حال زماني كه دما به اندازه كافي پايين بيايد مولوكولهاي نمك از پيوند خارج شده و آب شروع مي كند به يخ زدن و تنها بخشي از نمك موجود در آب بين مولوكولهاي آب محبوس مي شود بنابراين ميزان نمك موجود در يخ هاي شور كمتر از نمك آبي است كه از آن شكل گرفته است.
برچسب‌ها: آب و يخ
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در پنجشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 8:26 |
سوال: (توسط امير حسين)

چرا درب محوطه پلتفرم ايستگاههاي هواشناسي در نيمكره شمالي رو به شمال و در نيمكره جنوبي رو به جنوب باز مي شود؟

 

پاسخ:

علت اصلی این کار جهت تابش خورشيد و چینش تجهیزات هواشناسی است.
یعنی تجهیزات هواشناسی در محوطه پلتفرم باید به نحوی چیده شوند که کمترین تاثیر منفی را بر روی یکدیگر داشته باشند و برای این کار مثلا نباید مانع از تابش نور خورشید بر روی یکدیگر شوند و در نیمکره شمالی از جهت شمال به جنوب از بلندترین ادوات به کوتاهترین آنها چیده می شوند.
برای این که جهت شمال و جنوب مشخص باشد و در زمان چیده شدن و تنظیم ادوات بتوان به راحتی صحت نصب تجهیزات را تشخیص داد درب محوطه به عنوان یک شاخص در استاندارد ساخت آن مطرح شده است.

و نکته دیگر این که کارشناس هواشناسی که وارد محوطه پلتفرم می شود خودش مانعی برای ادوات و تجهیزات نباشد و در زمان قرائت دستگاهها نباید سایه اش بر روی دستگاهها قرار گیرد.


برچسب‌ها: پلتفرم, ايستگاههاي هواشناسي
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در یکشنبه چهارم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 8:37 |
سوال: (توسط خانم خدايي)

آلبيدوي كره زمين چگونه محاسبه مي شود؟


پاسخ:

آلبيدو به معناي ضريب بازتابش است. به دليل تنوع پوشش سطح زمين براي محاسبه آلبيدوي آن ابتدا ميزان البيدوي هركدام از اين پوشش هاي مختلف را تعيين مي كنند مانند ( آب، جنگل، يخ، كوير، ابرها و ....) و سپس با احتساب سهم هريك از اين پوششها در سطح زمين مقدار كل آلبيدوي سطح زمين مشخص مي شود.

البته بديهي است كه با تغيير فصول و شرايط سطحي ميزان اين آلبيدو كمي تغيير مي كند . آلبيدوي سطح زمين در حدود 0/37 است يعني 37 درصد تابش خورشيد را بازتاب داده و 63 درصد آنرا جذب مي كند.

در روشهاي جديد با استفاده از ماهواره ها و سنجش از راه دور اين عمل انجام مي شود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در پنجشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳ و ساعت 9:27 |
سوال:(توسط نويد)

رابطه بين فشار هوا با دما و رطوبت چگونه است؟


پاسخ:

هواي سرد هميشه پرفشارتر از هواي گرم است. البته متناسب با فصل خودش. يعني ممكن است يك پرفشار تابستاني گرمتر از يك كم فشار زمستاني باشد. اما مركز يك پرفشار نسبت به هواي اطراف خود سردتر است.
با توجه به اين كه فشار هوا در هواشناسي وزن ستون هوا در هر نقطه تعريف مي شود هواي مرطوب كم فشار تر از هواي خشك است و هرچه ميزان رطوبت در يك توده هوا افزايش يابد فشار كمتر مي شود زيرا وزن مولكول بخار آب كمتر از ميانگين وزني هواي خشك است.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ و ساعت 8:57 |
سوال: (توسط نيما)

فرمول محاسبه فشار معادل سطح دريا QFF چيست؟


پاسخ:


P0=Ps*eR.H/g.T

كه در اين فرمول
P0= فشار اصلاح شده سطح دريا بر حسب ميلي بار
Ps=فشار ايستگاه بر حسب ميلي بار
R=ثابت گازها كه براببر است با 2.8704
H=ارتفاع ايستگاه از سطح دريا برحسب متر
g=ثابت گرانش زمين كه برابر است با 9.80
T=دماي متوسط ايستگاه برحسب كلوين
كه خود دماي متوسط از رابطه زير بدست مي آيد
1/2(T+T12+aH)+273.15
بدين معني كه دماي حال حاضر ايستگاه به علاوه دماي 12 ساعت قبل به علاوه سرعت تغيير دما كه براببر است با 0.0065 تقسيم بر دو و در نهايت به علاوه 273.15 تا تبديل به درجه كلوين بشود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ و ساعت 8:52 |
سوال: توسط آقاي طاهرخاني

با سلام می خواستم بدونم چرا گرمترین زمان روز ساعت 3 ظهر می باشد در صورتی که ساعت 12 خورشید به صورت عمودی بر زمین می تابد؟


پاسخ:

عمود بودن يا مايل تابيدن خورشيد ملاك گرمترين ساعات روز نيست چرا كه اگرچه خورشيد منبع اصلي گرماي زمين است اما آنچه كه باعث بالا رفتن دماي زمين مي شود جذب انرژي خورشيد توسط زمين و نگه داري اين انرژي توسط جو زمين است.. در زماني كه خورشيد به صورت عمود مي تابد بيشترين مقدار انرژي ممكن در واحد زمان به سطح زمين مي رسد. زمين بخشي از اين انرژي را بخشي از آن را بازتاب ميدهد. مقدار اين بازتابش به نوع پوشش سطح زمين ( برف، جنگل، دريا و...) بستگي دارد. از انرژي دريافتي در طول موجهاي مادون قرمز به سمت جو باز نشر مي شود، مقدار اين انرژي منتشر شده به دماي سطح زمين و ميزان پوشش ابر آسمان بستگي دارد. در مجموع و با درنظرگرفتن تمامي اين عوامل تا زماني كه انرژي دريافتي زمين از انرژي منتشر شده و منعكس شده بيشتر باشد دما در حال افزايش باقي ميماند و زماني كه ميزان انرژي برگشتي از سطح زمين از مقدار انرژي دريافتي كمتر شود دما  كاهش مي يابد. بنابراين در يك روز نرمال در محدوده ظهر(10 صبح تا 2 بعد از ظهر) زمين بيشترين سرعت دريافت انرژي را تجربه مي كند و طبيعي است كه دماي هوا در حال افزايش باقي مي ماند و بعد از اين ساعت با بالارفتن دماي سطح زمين مقدار انرژي متشر شده نيز بيشتر مي شود و دريافت و انتشار انرژي متعادل شده و دما براي ساعتي تقريبا ثابت باقي مي ماند و پس از آن با زوال خورشيد و كاهش انرژي دريافتي كفه ترازو به سمت انتشار انرژي سنگين تر شده و روند كاهشي دما شروع مي شود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در یکشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۲ و ساعت 8:45 |

سوال:(توسط رضا)

 چرا سنسورهای هواشناسی را در ارتفاعات مختلف نصب می کنند؟ ایا این ارتفاعات معیار خاصی دارند یا ندارند؟ لطفا منابعی که در این زمینه وجود دارد را معرفی کنید.
اطلاعات هواشناسی سیستم های خودکار چطور تصحیح می شوند؟
مکان یابی ایستگاه های هواشناسی چگونه صورت می گیرد؟


پاسخ:

ادوات هواشناسی بسته به نوع آنها در ارتفاع مختلفی نصب می شود. مثلا سنسور باد در ارتفاع 10 متری نصب می شود تا تاثیر موانع سطح زمین بر وزش باد در آن به حداقل برسد. یا دماسنجهای سطح خاک طبیعتا در سطح زمین نصب می شوند. برخی ادوات هم به تناسب قرار گرفتن شان در پلتفرم با ارتفاعی نصب می شوند که سایه آنها روی دستگاههای دیگر نیفتد و در نیمکره شمالی ادوات نصب شده درپلتفرم از شمال به جنوب ارتفاعشان کاهش می یابد.
بهترین منابع در این خصوص جزوات و دستورالعمل های موجود در ایستگاههای هواشناسی است.
اطلاعات ایستگاههای هواشناسی معمولا با نرم افزاری که برای این منظور تهیه شده است تصحیح می شوند. اما این نرم افزار صرفا اطلاعات خارج از محدوده و نظیر اینها را تشخیص می دهد ، برای بهبود کیفی اطلاعات ایستگاهها بهتر است این اطلاعات توسط یک کارشناس به صورت مستمر کنترل شود تا خطاهای احتمالی در اطلاعات تشخیص داده شود.
در خصوص مکان یابی ایستگاهها بستگی به نوع ایستگاه، مشخصات جغرافیایی منطقه مورد نظر و فاصله تا ایستگاههای مجاور مورد توجه قرار می گیرد.
ایستگاههای فرودگاهی: در کنار فرودگاه و مشرف به باند پرواز ساخته می شوند
ایستگاههای تحقیقات کشاورزی: با فواصل زیاد از هم و در منطق مطرح کشاورزی ساخته می شوند.
ایستگاههای سینوپتیک با فواصل متوسط ( معمولا بیش از 50 کیلومتر از هم) ساخته می شوند
ایستگاههای کلیماتولوژی ( با فواصل کمتر) برای پر کردن خلا های میان ایستگاههای سینوپتیک احداث می شوند
ایستگاههای بارانسنجی : در هرمکانی که دارای اهمیت باشد ( حتی در فواصل نزدیک ) نصب می شوند.
در مورد ایستگاههای ساحلی ، کوهستانی، دریایی و ... نیز به همین صورت و بسته به شرایط جغرافیایی منطقه تصمیم گیری می شود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۹۲ و ساعت 8:50 |

سوال : توسط ( واعظی زاده)

مهمترین تفاوت ایستگاههای سینوپتیک و اقلیم شناسی چیست؟

کاربرد ایستگاههای هواشناسی کشاورزی چیست؟


پاسخ:


شبکه ایستگاههای هواشناسی را می توان شامل این مجموعه دانست:


الف : ایستگاههای خشکی:

1-  ایستگاههای بارانسنجی و دیتا لاگر: در این ایستگاهها فقط میزان بارندگی در یک منطقه ثبت می شود که از نظر تعداد و پراکندگی  بزرگترین مجموعه در هواشناسی هستند. در بارانسنجی ها یک متصدی به صورت روزانه میزان بارندگی را اندازه گیری کرده و در پایان هرماه به مرکز جمع آوری اطلاعات ارسال می کند و دیتالاگر ها، بارانسنج های خودکار هستند که از طریق بستر مخابراتی اطلاعات مربوط به بارندگی را ارسال می کنند و معمولا درصورت بارش شدید نسبت به اعلام هشدار سیل اقدام می کنند.

2- ایستگاههای کلیماتولوژی (اقلیم شناسی ): در این ایستگاهها اطلاعات اصلی شامل دما و رطوبت ، سمت و سرعت باد، میزان بارندگی و پدیده های مهمی که روی داده هر سه ساعت یک بار از ساعت 03 تا 15 به زمان بین المللی جمع آوری شده و در پایان ماه به مرکز جمع آوری اطلاعات ارسال می گردد.

3- ایستگاههای سینوپتیک تکمیلی: در این ایستگاهها تجهیزات بیشتری وجود دارد و هر روز 12 ساعت از ساعت 03 تا 15 به زمان بین المللی به صورت هرساعت گزارشات هوا آماده شده و به مرکز استان ارسال می شود. به طور معمول در این ایستگاهها دما، رطوبت، فشار هوا، میزان دید افقی، سمت و سرعت وزش باد، پدیده های مهم ، میزان ابرناکی و نوع ابرها و میزان بارندگی ها و مدت تابش آفتاب ثبت و گزارش می شود. در این ایستگاهها ممکن است تجهیزات مربوط به اندازه گیری تبخیر 24 ساعته و دمای عمق خاک نیز موجود باشد

4- ایستگاههای خودکار: ایستگاههای خودکار معمولا  قادرند اطلاعات مربوط به دما ، رطوبت، سمت و سرعت باد، فشار هوا و میزان بارندگی و تابش خورشید را اندازه گیری کرده و به صورت گزارش هوا از طریق بستر مخابراتی ارسال کنند این ایستگاهها معمولا در منطقی که ایستگاههای سینوپتیک پوشش ندارند و یا در ایستگاههای سینوپتیک تکمیلی جهت پوشش اطلاعات شبانه نصب می شوند.

5- ایستگاههای سینوپتیک: این ایستگاهها معمولا کاملترین مجموعه تجهیزات هواشناسی را دارا بوده و به صورت شبانه روزی و هر ساعت نسبت به ثبت اطلاعات و ارسال گزارشات هواشناسی اقدام می نمایند. در این ایستگاهها علاوه بر موارد ایستگاههای تکمیلی  شدت تابش آسمان ، خورشید و بازتابش سطح زمین اندازه گیری می شود ، همچنین دمای اعماق زمین از 5 سانتی متری تا عمق 1 متری سطح زمین اندازه گیری و ثبت می شود. میزان تبخیر 24 ساعته نیز در این ایستگاهها اندازه گیری می شود.

6- ایستگاههای  فرودگاهی: بنا بر قوانین بین المللی برای فعالیت هر فرودگاه حتما باید یک ایستگاه هواشناسی نیز در مجاورت آن فعال باشد و گزارشات هواشناسی مربوط به پروازها را پشتیبانی کند . بسته به اهمیت فرودگاه و تعداد و نوع پروازها ممکن است تجهیزات موجود در این ایستگاهها متفاوت باشد. در ایستگاههای فرودگاهی عواملی مانند دید افقی ، ارتفاع ابرها و نوع آنها ، سمت و سرعت وزش باد ، پدیده های هواشناسی و فشار هوا و دما  و تغییرات سرعت باد نسبت به ارتفاع از سطح زمین و پیش بینی کوتاه مدت تغییرات این عوامل  از اهمیت زیادی برخوردار است. که این عوامل توسط کارشناس هواشناسی دیدبانی می شود و دستگاهها و تجهیزات کمکی نیز بسته به اهمیت فرودگاه در کنار باند فرود یا فرودگاه نصب می شوند. همچنین بسته به نیاز و زمان پروازها پیش بینی کوتاه مدت توسط کارشناسان مربوط به مراکز کنترل پرواز ارسال می گردد.

7- ایستگاههای تحقیقات کشاورزی: این ایستگاهها جهت تحقیق در تاثیر عوامل هواشناسی در مراحل رشد محصولات کشاورزی هر منطقه تاسیس شده و راهکارهایی جهت بهبود شرایط کشت مانند بهترین محصولات کشاورزی قابل کشت در منطقه و بهترین زمان کشت و برداشت محصولات و نیز زمانهای آبیاری و غیره ارائه می دهند. در این ایستگاهها دما و رطوبت هوا و دما و رطوبت خاک اندازه گیری و ثبت می شود . میزان تبخیر 24 ساعته و میزان تبخیر و تعرق محصولات معمول منطقه مشخص می شود و نوع و میزان بارندگی ها و پراکندگی وقوع انواع بارندگی ها در طول سال از اهمیت بسیاری برخوردار است.

8- ایستگاههای سینوپتیک منطقه کوهستانی: این ایستگاهها در ارتفاعات کوهستانی احداث شده اند و از نظر تجهیزات حد اقل در سطح یک ایستگاه سینوپنیک تکمیلی هستند ولی به دلیل شرایط خاص جوی در ارتفاعات نوع گزارشات ارسالی آنها کمی با سایر ایستگاهها متفاوت است.

 

ب: ایستگاههای ساحلی و دریایی:

9- ایستگاههای سینوپتیک ساحلی: در این ایستگاهها علاوه برعوامل سایر ایستگاهها ، دمای آب ، ارتفاع موج و ارتفاع جزر و مد نیز اندازه گیری می شود

10- ایستگاههای  دریایی: این ایستگاهها بر روی سکوهای نفتی و یا کشتی ها نصب می شوند و عوامل هواشناسی را در سطح دریاها اندازه گیری می نمایند

11- بویه های خودکار دریایی: بویه ها ایستگاههای شناوری هستند که در نزدیکی ساحل نصب می شوند و به صورت خودکار اطلاعات هواشناسی را جمع آوری و از طریق بستر مخابراتی بی سیم ارسال می کنند. در کشورهای پیشرفته و یا کشورهایی که حمل و نقل دریایی برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است و یا این که جریانها و جبهه های ورودی آنها از مسیر دریا است ممکن است این ایستگاههای شناور تا فاصله زیاد از ساحل نصب شوند. در این ایستگاهها از ارتباطهای ماهواره ای استفاده می شود.

 

ج : ایستگاههای سطوح بالایی جو:

12- ایستگاههای جو بالا: در این ایستگاهها اطلاعات مربوط به مقطع عمودی جو جمع آوری می شود این کار با بالونهای هواشناسی انجام می شود و معمولا روزی دوبار با ارسال بالون اطلاعات مربوط به دما و رطوبت، سمت و سرعت وزش باد و فشار هوا در ارتفاعات مختلف اندازه گیری و ثبت می شود.

13 – ایستگاههای راداری: این تجهیزات معمولا به عنوان تجهیزات کمکی در یکی از ایستگاههای سینوپتیک نصب می شود و ممکن است از نوع رادارهای رادیویی و یا رادار های صوتی و یا رادار های لیزری باشند که اطلاعات مربوط به جو را در ارتفاع پایین و نزدیک سطح زمین ( کمتر از 2 کیلومتر) جمع آوری می کنند.

14- هواپیماهای هواشناسی: تجهیزات مربوط در یک هواپیما نصب می شود و در ارتفاعات جو اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می کند. این هواپیماها معمولا برای مطالعه طوفانها و بارورسازی ابرها و یا شرایط خاص استفاده می شوند.

15- ماهواره ای هواشناسی: با کمک ماهواره می توان تصاویر مربوط جو زمین را از بالا تهیه کرد و تغییرات  جو را بررسی کرد.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در جمعه هشتم دی ۱۳۹۱ و ساعت 17:44 |

يكي از زيباترين و كمياب ترين پديده هاي هواشناسي رويدادي است كه غبار الماسي ناميده مي شود. اين پديده منحصرا در مناطق سردسير و در دماهاي زير صفر ديده مي شود. براي وقوع اين رويداد شما به رطوبت بالا و دماي پايين تر از 10 درجه سانتي گراد زيرصفر نياز داريد. اگر شما در مناطق سردسير زندگي مي كنيد ممكن است گاهي ديده باشيد كه كريستالهاي بسيار ريز و درخشان يخ از آسمان ميريزد در حالي كه ابري در آسمان نيست تا برف ببارد و يا بادي نمي وزد كه برفها را جابجا كند. پس اين كريستالهاي درخشان از كجا آمده اند؟!

       زماني كه رطوبت بالا و دماي بسيار پايين به صورت همزمان در يك منطقه همراه شوند مولوكولهاي بخار آب مستقيما به بلورهاي ريز يخ تبديل مي شوند و غبار الماسي را مي سازند. بله اين بلورهاي ريز و زيبا از ابر ها نمي ريزند بلكه در همان محل تشكيل مي شوند و به دليل مقاوت هوا و وزن كم، اين بلورها براي مدت زيادي در هوا معلق مي مانند و مانند غباري از الماس مي درخشند.


يك آزمايش ساده براي ساخت غبار الماسي:


اگر شما در يك منطقه سردسير زندگي مي كنيد مي توانيد با اين آزمايش ساده تشكيل غبار الماسي را به چشم ببينيد. براي رويت اين پديده بهتر است آنرا در شب انجام دهيد.


مواد لازم:


1- هواي با رطوبت بالا و دماي پايين تر از 10- درجه سانتي گراد

2- كپسول آتش نشاني با مخزن دي اكسيد كربن

3- يك منبع نور پرقدرت ترجيحا سفيد رنگ

 

نحوه آزمايش:

شما بايد در شبهاي زمستاني منتظر هواي مه آلود باشيد تا مطمئن شويد كه رطويت هوا بسيار بالاست و دماي هوا نيز به حد كافي براي انجام اين آزمايش سرد است. زماني كه از وجود اين شرايط مطمئن شديد منطقه اي تاريك را انتخاب كرده و آنرا با يك منبع نور پرقدرت اما سرد روشن كنيد براي اين كار مي توانيد از نور چراغهاي اتومبيل و يا يك پروژكتور نور سرد استفاده كنيد. حال مقداري از گاز كپسول آتش نشاني را در هواي اطرافتان تخليه كنيد. پس از چند لحظه كوتاه شما خود را در غباري از بلورهاي ريز و درخشان خواهيد يافت و از اين همه زيبايي شگفت زده خواهيد شد.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 7:10 |

یک آزمایش ساده برای تولید ابر


مواد لازم:


1-  یک عدد بطری خانواده شفاف

2- مقداری آب گرم

3- کمی دود

 

نحوه آزمایش:


برچسب روی بطری را بکنید تا بهتر وقایع داخل بطری را مشاهده کنید. سپس داخل بطری را آب گرم بریزید در حدی که کف بطری را بپوشاند. دلیل آب گرم این است که سریعتر بخار می شود و رطوبت لازم برای تشکیل ابر را ایجاد می کند. اکنون شما باید مقداری دود را وارد بطری کنید تا بتواند به عنوان هسته های جاذب رطوبت مولوکولهای آب را دور هم جمع کند. برای این کار می توانید یک عدد چوب کبریت را روشن کنید و اجازه دهید تا کمی بسوزد سپس آن را خاموش کرده و دود حاصل را داخل بطری هدایت کنید. توجه داشته باشید نیازی نیست حجم زیادی دود را وارد بطری کنید.

     اکنون در بطری را کاملا ببندید. بطری را در دستان خود گرفته و آنرا فشار دهید و پس از چند لحظه رها کنید. چه اتفاقی افتاد؟ داخل بطری پر از ابر شده است که پس از مدت کوتاهی از بین می رود با تکرار این عمل می توانید مجددا ابرها را درون بطری ببینید. زمانی که بطری از حالت فشرده خارج می شود گاز داخل آن افزایش حجم ناگهانی را تجربه می کند که بنا به قانون گازها باعث کاهش دمای آن می شود و زمینه لازم برای میعان مولوکولهای بخار آب فراهم شده و این مولوکولها دور مولوکولهای دی اکسید کربن ( دود ) جمع می شوند و شما قادر خواهید بود ابر حاصل را ببینید.

امیدوارم ازانجام این آزمایش لذت ببرید.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 8:29 |
سوال : توسط اصغري

لطفا یک نمونه ازسوال زیررابرای ماانجام دهیدونتیجه اش رادروب خودقراردهید.

ازیک سایکرومترجیوه ای داخل آزمایشگاه دمای تروخشک رادرشرایط تهویه مصنوعی قرائت کرده ورطوبت نسبی هواودمای نقطه شبنم رااز روش فرمول وگراف بدست آورید.
آیانتایج بدست آمده یکسان است؟چرا؟


پاسخ:


مثلا اگر دماي خشك 3.6 و دماي تر 2.8 درجه سانتي گراد باشد و فشار هوا 898 ميلي بار باشد در اين صورت ميزان رطوبت نسبي 87 درصد محاسبه شده و دماي اشباع 1.7 درجه سانتي گراد خواهد بود. من منظور شما را از روش گراف متوجه نشدم اگر منظورتان رطوبت نگار است كه تغييرات رطوبت را روي گراف ثبت مي كند در صورت تنظيم صحيح دستگاه ميزان رطوبت محاسبه شده با ميزان رطوبت ثبت شده يكسان خواهد بود مگر آنكه ميزان تغييرات لحظه اي رطوبت زياد باشد كه در اين صورت با توجه به اين كه سايكرومتر نسبت به تغييرات رطوبت سريع عمل مي كند در حالي كه رطوبت نگار با تاخير زماني نسبت به تغييرات رطوبت واكنش مي دهد ممكن است مقدار رطوبت ثبت شده با رطوبت محاسبه شده يكسان نباشد.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در چهارشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 22:56 |
سوال: توسط خانم حسني تبار

با سلام وخسته نباشید


لطفا اطلاعاتی در خصوص فواید ومضرات مه را ارائه بدید.


پاسخ:


درواقع بزرگترين عيب مه مشكلات در تردد و حمل و نقل است، چه جاده اي و چه دريايي و چه هوايي. كاهش ديد ناشي از مه يكي از حادثه سازترين عوامل طبيعي حوادث جاده اي و حمل و نقل به شمار مي رود. از نظر هواشناسي به يك پديده زماني مه گفته مي شود كه دامنه ديد به كمتر از 1000 متر برسد و عامل اين كاهش ديد نيز رطوبت باشد.

براي از بين بردن مه از روشهاي مشابه بارورسازي ابرها استفاده مي شود بدين صورت كه با پاشيدن يخ خشك  (ذرات جاذب رطوبت) در منطقه مه آلود  قطرات ريز آب را مجتمع كرده و اين قطرات بزرگ مانند باران ريزش كرده و باعث بهبود شرايط ديد مي شوند. در طول روز تابش آفتاب كمك بسيار بزرگي براي مه زدايي است ولي سرماي شبانه در فصول سرد سال و يا افزايش رطوبت ناشي از بارش باران در روزهاي ابري مي توانند باعث بروز مه در يك منطقه شوند.

با توجه به اهميت پروازهاي هوايي و هزينه هاي هنگفت ناشي از لغو و يا تاخير پروازها براي شركتهاي هوايي و فرودگاهها، بسياري از فرودگاههاي مهم و پرتردد دنيا كه در معرض پديده مه گرفتگي قراردارند به سيستمها و تجهيزات مه زدايي مجهز شده اند. در حمل و نقل دريايي با توجه به مجاورت منبع رطوبتي موثر مانند دريا و درياچه عمليات مه زدايي عملا غير ممكن است. البته در درياهاي آزاد به دليل پراكندگي تردد چندان نگران وقوع مه نخواهيم بود اما در مجاورت ساحل و يا بنادر وقوع مه مي تواند مشكلات و خطرات بسياري را براي كشتي ها و قايق ها فراهم آورد به همين دليل قوانين بسيار سختگيرانه اي براي حمل و نقل دريايي در شرايط مه آلود وضع شده است. در بحث حمل و نقل جاده اي نيز كاهش ديد در هواي مه آلود يكي از مهمترين عوامل طبيعي تصادفات جاده اي است. در دماهاي زير صفر ممكن است همراه با مه لايه بسيار نازكي از يخ سطح جاده را نيز بپوشاند كه باعث تشديد خطرات خواهد شد. با توجه به گستردگي شبكه جاده ها و هزينه هاي بالاي عمليات مه زدايي در حمل و نقل جاده اي نيز عملا فرايند مه زدايي انجام نمي شود و فقط دقت عمل و احتياط رانندگان در اين شرايط مي تواند حافظ جانشان باشد.به علاوه افزايش رطوبت هوا باعث اختلال در عملكرد موتور خودروها مي شود كه مي تواند باعث دردسر براي رانندگان باشد.

خسارتهاي ناشي از مه منجمد براي محصولات كشاورزي نيز دور از ذهن نيست اگرچه معمولا در فصل زمستان كارهاي كشاورزي كاهش چشمگيري دارد ولي در مناطق معتدل تر مانند حاشيه درياي خزر همواره در معرض كاهش ناگهاني هوا و مشكلات ناشي از آن هستند. به علاوه كاهش ناگهاني دما در فصل بهار نيز بارها مشاهده شده است.

در كنار اين مشكلات جدي مي توان به دردسرهاي كوچك يك زندگي در هواي مه آلود اشاره كرد. شما براي خشك كردن لباسهاي خود در چنين هوايي با مشكل جدي مواجه خواهيد شد. روشن كردن آتش در يك گردش كوهستاني تبديل به يك كار طاقت فرسا مي شود. لباسهاي نخي شما پس از مدتي رطوبت هوا را به خود جذب كرده و كاملا خيس خواهد شد. در چنين هوايي بهتر است حداقل يك بالا پوش نايلوني داشته باشيد. و...

در مورد فوايد مه من تا به حال به موردي بر نخوردم كه مهم و تاثير گذار باشد و اگر از دوستان و بازديدكنندگان گرامي موردي را سراغ دارند خوشحال خواهم شد كه بنده را نيز در جريان بگذارند.

 

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در دوشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 22:18 |
سوال : توسط آقای انصاری

باسلام وخسته نباشید.ازجنابعالی خیلی ممنونم که چنین سایت مفیدوعلی راراه اندازی کردین.

1)سردترین وگرمترین لحظات شبانه روزچه هنگام می باشد؟
2)ویژگی های فیزیکی آب وجیوه والکل روبگین.
3)چرادرارتفاعات هواسردتراست؟
4)درموردضریب بارش مقداری توضیح دهید.


پاسخ:


1) سردترین ساعت شبانه روز یک ساعت قبل از طلوع خورشید تا طلوع خورشید اتفاق می افتد و گرمترین ساعت بین 2 تا 4 ساعت بعد از ظهر شرعی. البته در زمان ورود جبهه هوای گرم یا سرد به یک منطقه ممکن است استثناعا گرمترین یا سرد ترین ساعت در زمان دیگری اتفاق بیفتد.

2) آب تنها ماده ای است که در طبیعت به هر سه حالت جامد و مایع و گاز یافت می شود. مهمترین و پر کاربردترین حلال موجود در طبیعت است. گرمای ویژه بسیار بالایی دارد . توانایی برقراری پیوند هیدروژنی را بین مولوکولهای خود و یا با سایر مولوکلهای دارای این قابلیت را دارد و به طور کلی بعد از اکسیژن حیاتی ترین ماده موجود در طبیعت است.

جیوه تنها فلز مایع در طبیعت دارای جرم حجمی بالا و پیوستگی بسیار زیاد بین اتمهای خود است. به رنگ نقره ای است. نقطه جوش آن بسیار بالاست و نقطه انجماد آن 32- درجه سانتی گراد است. این خصوصیان آن را به یکی از پر کاربرد ترین مواد در ادوات هواشناسی مانند دماسنجها و فشارسنجها تبدیل کرده است.

الکل ماده ایست بی رنگ و با دمای جوش حدود 80 درجه سانتی گراد و دمای انجماد حدود 117- درجه سانتی گراد که با اضافه کردن مواد رنگی به آن، در ساختمان دماسنجهایی که باید دماهای زیر صفر را اندازه گیری نمایند به کار می رود.

3) منبع حرارتی زمین انرژی جذب شده از خورشید است که بیشترین میزان جذب انرژی توسط سطح تیره خشکیهای زمین صورت می گیرد . این موضوع باعث شده تا شما هرچه از سطح زمین بالاتر روید هوا خنک تر می شود که این خنکی تقریبا 6.5 درجه سانتی گراد به ازای هر کیلو متر است که به آن "لپس ریت" می گویند.

4) گمان می کنم ضریب بارش مربوط به مباحث اقلیم شناسی باشد که من تخصصی در این زمینه ندارم.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 17:1 |
سوال : توسط رحمان

سلام. خدا قوت
سوالی در مورد فشار بخار و نقطه شبنم داشتم. میخواستم بدونم در هواشناسی به چه شکل فشار بخار و نقطه شبنم را بدست می آورند؟


پاسخ:

 

در هواشناسی برای محاسبه فشار بخار آب موجود در جو از رابطه زیر که مستقل از دماست استفاده می شود:

 

e = (r.p)/0.62198+r)                                            1   

که در این رابطه

فشار بخار بر حسب میلی بار   e

نسبت اختلاط بخار آب در جو برحسب گرم بر کیلو گرم و  r

فشار هوا بر حسب میلی بار است  p

علاوه بر رابطه فوق می توان از رابطه زیر که که رابطه دمایی فشار بخار است نیز استفاده کرد:    

               

log es = -7.90298(Ts/T -1 ) +5.02808 log(Ts/T)-1.3816 x    

10-7x [1011344x(1-T/Ts) -1]+8.1328x

10-3x[10-3.49149(Ts/T) -1] + log p


 که در آن

فشار بخار اشباع بر حسب میلی بار  es

نقطه جوش آب بر حسب کلوین  Ts

دمای محیط بر حسب کلوین  T

فشار محیط بر حسب میلی بار  P

با توجه به پیچیدگی محاسبات مربوط. فشار بخار اشباع آب در دماهای مختلف محاسبه شده و در جدولهایی جهت استفاده، در اختیار  ایستگاههای هواشناسی قرار می گیرد.

 

برای محاسبه نقطه شبنم ابتدا باید میزان رطوبت محیط یا فشار بخار را تعیین کنیم که برای این کار باید ابتدا دمای خشک و تر محیط را اندازه گیری نماییم. سپس می توانیم به طریق زیر عمل کنیم:

ابتدا باید فشار حقیقی بخار آب را بدست آوریم که این کار از روابط زیر بدست

1                              e= e's - 0.0007974 (T-Tw)p 

2         e = e's - 0.00066 (1 + 0.00115 Tw)(T-Tw)p


که در روابط فوق

فشار حقیقی بخار آب در دمای محیط بر حسب میلی بار  e

فشار بخار اشباع در دمای تر محیط بر حسب میلی بار  es

دمای خشک محیط برای سانتی گراد  T

دمای تر محیط بر حسب سانتی گراد و  Tw

فشار هوا بر حسب میلی بار است.  P

 

تذکر: معادله شماره (1) برای جریان هوای 1 متر بر ثانیه و معادله (2) برای جریان هوای 2.5 متر بر ثانیه معتبر است.

اعداد ثابت موجود در معادله ناشی از تبدیل دمای کلوین به سانتی گراد و ضریب خنک کنندگی جریان باد برای سرعت های مختلف جریان هواست.

فشار بخار دماهای مختلف نیز در جداوای از قبل محاسبه و در اختیار ایستگاهها قرار دارد. لازم به توجه است که چون فشار هوا نیز در میزان محاسبه شده فشار بخار موثر است برای هر ایستگاه جدول مخصوص تهیه می شود.

 

به یاد داشته باشید برای یک توده هوای مشخص فشار بخار آب در دمای محیط برابر است با فشار بخار آن در دمای اشباع یعنی :

e(T)  =  es(Td     

که بدین طریق می توان دمای نقطه اشباع را از روی جداول یا از روی رابطه معکوس فشار بخار و دما بدست آورد.

 

رابطه میان رطوبت نسبی و فشار بخار نیز به صورت زیر است:

 

R.H = e / es x 100

 

که باز هم با داشتن رطوبت محیط می توان نقطه اشباع و فشار بخار اشباع را محاسبه کرد.
+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 10:13 |
سوال: توسط م. صائبی

باسلام وخسته نباشید.وب واقعامفید وعالی دارین.سه تاسوال داشتم:

1.اگردرمدت اندازه گیری تبخیربارندگی اتفاق افتادتبخیرراچگونه اندازه گیری می کنند؟


2.چه تفاوتی اساسی بین تبخیروتعرق واقعی وپتانسیل وجوددارد؟


3- آیا میزان تبخیر و تعرق با میزان آب مورد نیاز یکی است یا خیر؟


پاسخ:


1- اگر میزان بارندگی در طول شبانه روز بر حسب میلیمتر مشخص باشه می شه میزان تبخیر رو بدست آورد.

اگر ارتفاع آب در تشت تبخیر از نوک شاخص پایین تر بود یعنی میزان بارندگی از میزان تبخیر کمتر بوده و تبخیر اندازه گیری شده رو با میزان بارندگی جمع می کنیم. اگر سطح آب با نوک شاخص برابر بود یعنی میزان تبخیر با میزان بارنگی برابر بوده و اگر سطح آب از نوک شاخص بالا تر بود یعنی میزان بارندگی از میزان تبخیر بیشتر بوده و آب برداشته شده از تشت تبخیر بر حسب میلیمتر رو از میزان بارندگی کم می کنیم تا میزان تبخیر بدست بیاد.

2- تبخیر پتانسیل میزان استعداد یک محیط برای جذب رطوبت است که بستگی به دما و میزان رطوبت محیط داره ولی تبخیر واقعی، میزان اندازه گیری شده تبخیر در یک محیط است که علاوه بر دما و رطوبت به میزان وزش باد هم بستگی دارد .

3- این سوال شما نیز در زمینه هواشناسی کشاورزی است که من اطلاعات مناسبی در این مورد ندارم اما گمان می کنم میزان آب مورد نیاز گیاه به عوامل دیگری مانند نفوذ پذیری خاک یا نوع گیاه و یا دوره رشد محصول مانند گل دهی یا رشد محصول نیز بستگی داشته باشد.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در یکشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 9:46 |
سوال:

دلیل تشابه نمودارهای qff و qnh و تفاوتشان با qfe چیست؟


پاسخ:


در اين مورد قبلا چندين بار سوال داشتيم و پاسخ داده شده ولي به طور خلاصه بايد بگويم

QFF و QNH هر دو فشار معادل سطح دريا هستند با اين تفاوت كه در محاسبه QNH دما به صورت ثبت 15 درجه سانتي گراد در نظر گرفته مي شود. بنابراين مشابهت نمودارهاي آنها كاملا طبيعي است.

اما QFE فشار سطح ايستگاه است و بستگي به ارتفاع ايستگاه از سطح دريا و تغييرات روزانه جوي دارد.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 18:48 |
سوال : توسط سجاد


دلیل اختلاف QFE با QFF و QNH چیست؟


پاسخ:


فشار QFE فشار اندازه گيري شده در ايستگاه است كه توسط فشار سنج اندازه گيري مي شود.

با توجه به اين كه ايستگاههاي هواشناسي در مكانهايي با ارتفاع مختلف قرار دارند اين فشار مقياس مناسبي براي مقايسه فشار بين ايستگاهها نيست بنابراين با در نظر گرفتن ار تفاع و دماي ميانگين ايستگاه تبديل به فشار معادل سطح دريا كه همان QFF  است مي كنيم. با اين كار مي توان فشار ايستگاههاي مختلف را با يكديگر مقايسه كرده و نقشه هاي هواشناسي را ترسيم كرد.

فشار QNH همان فشار معادل سطح درياست با اين تفاوت كه دما به صورت ثابت هميشه  15 درجه سانتي گراد درنظر گرفته مي شود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 8:28 |

سوال : ( توسط خانم جهانشیر)

چه موادی می تونند به عنوان جاذب رطوبت در جو عمل کنند؟


پاسخ:


از مهمترین ذراتی که به طور طبیعی در طبیعت این کار رو انجام می ده دی اکسید کربنه که با ترکیب با آب تبدیل    به  H2CO3   یعنی اسید کربنیک می شه که اسید بسیار ضعیفیه و بعد بقیه مواوکولهای آب می تونن با پیوند هیدروژنی دور این پایه مرکزی جمع بشن. یه مولوکول دیگه که می شه از اونها اسم اکسیدهای گوگرد و فسفره که به طور طبیعی حاصل فعالیتهای آتشفشانی در طبیعت و یا فعالیتهای انسانی وارد جو می شه و می تونه با ترکیب با مولوکولهای آب همین کار رو انجام بده و احتمالا همون طور که متجه شدین اگه میزان این مواد در جو زیاد بشه باعث ریزش باران های اسیدی می شه که در سالهای اخیر و به خاطر فعالیتهای آلاینده انسانی رو به افزایش است.

به طور خلاصه هر عنصر و یا مولوکولی که به طونه به صورت شیمیایی و یاهیدروژنی با مولوکول آب پیوند بده  می تونه توی این چرخه وارد بشه .

مورد دیگر این که اگرچه مولوکولولهای نیتروژن موجود در جو نمی تونن مستقیما جاذب ذرات آب باشند اما اکسیدهای نیتروژن می تونن به عنوان هسته مرکزی جاذب رطوبت بسیار خوبی باشند. مولوکولهای اکسید نیتروژن درحالت عادی بسیار ناچیز هستند اما وقوع رعد و برق می تواند مولوکولهای نیتروژن را اکسید کرده و به بارندگی کمک کند.  این نوع باران ها مانند یک کود نیتراته می تواند باعث غنی شدن خاک بشود به عبارت ساده تر طبیعت خودش را بهسازی می کند.

ذرات گرد و غبار هم می تونند به عنوان جاذب رطوبت عمل کنند.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در چهارشنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 17:2 |
سوال: (توسط خانم جهانشیر)

علت کاملا علمی نیاز به ذرات معلق در هوا را برای تشکیل ابر بفرمایید؟ از نظر فیزیکی چرا باید این ذرات باشند و چرا در هوای کاملا اشباع شده از بخار بدون این ذرات امکان چگالش و تشکیل قطرات اب نیست؟


پاسخ:


برای این که ابر تشکیل بشود باید مولوکولهای بخار آب میعان پیدا کرده و
به ذرات آب تبدیل بشوند و این ذرات آب دور هم جمع شده و آنقدر بزرگ بشوند تا حالت مرئی پیدا کرده و به حالت ابر قابل رویت بشوند. برای این که
مولوکولهای بخار میعان پیدا کنند باید انرژی اضافه خود را از بدهند ( آن
را به ذره دیگری بدهند ) و به یک مولوکول آب تبدیل بشود.

اگر در هوا ذرات معلق وجود داشته باشد این انرژی اضافه به این ذرات

منتقل می شود و اگر این ذرات قابلیت جذب آب را داشته باشند این عمل
سریعتر و بهتر انجام می شود ولی اگر در هوا ذرات معلق وجود نداشته باشد انرژی این مولوکولها به یک مولوکول بخار آب دیگر منتقل می شود یعنی درحالی که بعضی از مولوکولها از حالت بخار به مایع تبدیل می شوند بعضی دیگر از آنها از حالت آب به بخار تبدیل شده و فرآیند تشکیل ابر را بسیار کند می کنند.( به بیان علمی فشار بخار قطرات آب موجود با فشار بخار موجود در هوا برابر بوده و تعادلی میان میعان و تبخیر ایجاد می شود که مانع از تشکیل ابر می شود . زمانی که ذرات معلق در هوا وجود داشته باشند با جذب قطرات آب این تعادل را به نفع میعان برهم می زنند) .

  پس از تشکیل ابر هم برای شروع بارندگی این قطرات ریز آب باید آنقدر بزرگ شود تا با کمک نیروی وزن خود به سمت زمین سرازیر شود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در دوشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 20:51 |

سوال ( توسط حمیدی زاده) :

چه رابطه ای بین  فشار هوا، رطوبیت نسبی و دما وجود دارد
تاثیر سه پارامتر فشار دما و رطوبت روی دما چیست؟


پاسخ:


در هواشناسی فشار هوا وزن ستون هوا در هر نقطه تعریف می شود. بنابراین:


با توجه به این که وزن مولکول بخار آب از وزن میانگین مولوکولهای موجود در جو ( نیتروژن و اکسیژن) کمتر است افزایش رطوبت باعث کاهش فشار می شود اما چون توزیع رطوبت در جو متقارن و قانونمند نیست امکان قانونمند کردن آن وجود نداشته و نمی توان آن را به صورت فرمول ریاضی درآورد. این خصوصیت زمانی که ابر کومولونیمبوس ( ابری که رشد عمودی آن چندین کیلومتر است) بالای سر شما باشد به وضوح در فشارسنج و
فشارنگار دیده می شود.


در مورد دما هم رابطه واقعی بین دما و فشار وجود ندارد اما هر دو از همدیگر تاثیر می پذیرند به طوری که افزایش دما در طول روز در یک منطقه می تواند باعث ایجاد جریانات بالاسو در هوای آن
منطقه شده و باعث کاهش فشار شود و یا در طول شب با کاهش دما باعث فرونشست
هوا شده و کمی مقدار فشار هوا را افزایش دهد. در مناطقی که اختلاف بین
دریافت تابش خورشید وجود داشته و اختلاف دما بیشتر است( مانند کوه و دشت
، یا دریا و ساحل و ... ) این اثر چشم گیر تر است. همچنین وجود یک توده هوای پرفشار زمستانی می تواند دما را در یک منطقه بیش از 10 درجه کاهش دهد ویا یک توده هوای پرفشار تابستانی می تواند دمای هوا را در یک نقطه حدود 5 درجه یا بیشتر افزایش دهد. یک توده هوای کم فشار زمستانی می تواند باعث افزایش دمای یک منطقه و یک کم فشار تابستانی می تواند باعث خنک شدن دمای یک منطقه شود.

فقط در محاسبه فشار هم ارز سطح دریا برای یک نقطه نیاز به داشتن میانگین دمای 24 ساعته آن نقطه دارید که جهت محاسبه وزن ستون هوای فرضی به ارتفاع نقطه مورد نظر لازم است.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در چهارشنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 10:38 |

سوال : ( توسط خانم رضایی)


چرا آسمان آبی است؟


پاسخ:


دلیل آن وجود مولوکولهای اکسیژن و بخار آب است
زمانی که شما طیفی را به یک گاز می تابانید برخی از طول موجها توسط این گاز جذب می شوند و برخی دیگر بدون تغییر عبور می کنند. جو زمین نیز مخلوطی از گازهای مختلف است که باعث می شود جو زمین در طول موجهای خاصی جذب و نشر داشته باشد.اکسیژن و بخار آب نیز در محدوده نور آبی طیف جذبی قدرتمندی دارند و با توجه به این که این طول موج پس از جذب مجددا توسط این مولوکولها باز تابش شده و پراکنده می شود باعث می شود که جو زمین آبی دیده شود.
به یاد داشته باشید که اگر بیش از 15 کیلومتر در جو زمین بالا بروید آسمان دیگر آبی نخواهد بود بلکه کاملا سیاه خواهد بود.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در پنجشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۱ و ساعت 8:0 |

در این مطلب قصد دارم معایب و محاسن انواع دماسنجها را مورد بررسی قرار دهم .

در مطالب گذشته انواع دماسنج و کاربرد آنها در هواشناسی را مطرح کردم و نحوه عملکرد آنها را شرح دادم. عملکرد هر دستگاه بسته به ساختمان و کاربرد آن می تواند باعث بروز برخی خطا ها شود و یا محاسنی نسبت به سایر دستگاهها داشته باشد که در ادامه سعی می شود به صورت خلاصه به برخی از این موارد پرداخته شود

 

1- دماسنج خشک: این دماسنج از نوع مخزن مایع است و برای اندازه گیری دمای محیط استفاده می شود. دماسنجهای مخزن مایع جزء دقیقترین دماسنجها هستند و در صورت رعایت موارد ساخت می توان دقتهایی تا 0.1 درجه سانتی گراد را به راحتی توسط این دماسنجها اندازه گیری نمود. این دماسنجها دارای قیمت پایین و کاربرد بسیار ارحتی هستند که محسنات بسیار یزرگی برای یک ابازر دقیق است.

از نظر معایب این دماسنجها باید گفت به مرور زمان به دلیل تغییر شکل در ساختمان این دماسنجها دقت این ابزارها کاهش می یابد و هرچه تغییرات دمایی مورد نظر بیشتر باشد این امر سرعت بیشتری خواهد داشت.

عمر مفید برای دماسنجهای مخزن مایع حدود 5 سال تعیین شده است. از دیگر معایب این نوع از دماسنجها محدودیت در بازه دمایی مورد سنجش است چرا که در دماهای پایین مایع منجمد می شود و دردماهای بالا مایع تبخیر می شود و انجام اندازه گیری غیر ممکن است. به همین دلیل یرای اندازه گری در دماهای مختلف از مایعات مختلف استفاده می شود. مناسبترین مایع برای دماسنجها جیوه است . جیوه نقطه جوش بالایی داردو پیوستگی آن نیز بسیار بالاست که برای دماسنجها بسیار خوب است اما این فلز در دماهای پایین منجمد می شود برای رفع این مشکل از الکل استفاده می شود و در مواردی که دماهای پایین مورد نظر است از دماسنجهای الکلی استفاده می شود. الکل نقطه انجماد بسیار پایینی دارد و برای این منظور مناسب است اما این مایع در دمای 80 درجه سانتی گراد به جوش می آید به همین دلیل در مناطق گرمسیری استفاده از دماسنجهای الکلی مناسب نیست. همچنین الکل پیوستگی کمی دارد و دراثر تکان شدید یا تغییرات دمایی سریع ممکن است دچار جدایی بین قطعات الکل شود که موجب خطای اندازه گیری می شود و دیگر این که الکل مایعی بی رنگ است و برای استفاده در دماسنج به آن مواد رنگی اضافه می کنند تا قرائت و استفاده از آن ممکن شود . این دماسنج ها را بهتر است دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهیم. به طور معمول عمر دماسنجهای الکلی از دماسنجهای جیوه ای کمتر است.

2- دماسنج تر: این دماسنج نیز از نوع دماسنج با مخزن مایع است و تمام معایب و محاسن این نوع دماسنجها را داراست اما مخزن این دماسنج به کمک یک موسیلین نخی همواره مرطوب می شود که این کار باعث ایجاد خطاهایی در دماهای زیر صفر می شود که دقت بیشتری را می طلبد. با توجه به این که تقریبا همیشه رطوبت نسبی هوا کمتر از 100% است دمای تر همواره کمتر از دمای خشک است با توجه به این مسئله ممکن است دمای خشک بالای صفر باشد اما دمای تر زیر صفر یعنی در حالی که دما بالای نقطه انجماد است باید در اطراف مخزن دماسنج تر ذرات یخ تشکیل شود تا دمای صحیح استخراج شود که این مسئله باعث بروز خطای قابل ملاحظه ای در قرائت دمای تر می شود این خطا زمانی که دمای تر در نزدیک نقطه صفر است بسیار بیشتر است. برای رفع این مشکل که غیر قابل حل نیز هست بهتر است از رطوبت نگار استفاده شود تا از درستی دمای قرائت شده مطمئن شویم. برای مرطوب کردن موسیلین در دماسنج تر از یک مخزن آب مقطر استفاده می شود زمانی که دمای هوا کاملا زیر صفر قرار بگیرد مشکل مطرح شده قبلی از بین می رود و می توان با اطمینان دمای هوا را قرائت کرد اما باید توجه داشت که به دلیل انجماد منبع رطوبت و موسیلین تغذیه رطوبت موسیلین قطع شده و به تدریج موسیلین دور مخزن خشک شده و خطایی در اندازه گیری رطوبت ایجاد شود برای این منظور بهتر است به فاصله دو یا سه ساعت موسیلین را با آب صفر درجه مرطوب کرد. توجه داشته باشید که برای قرائت درست باید مدت زمان کافی پس از مرطوب کردن موسیلین دمای تر را قرائت کنید تا آب فرصت انجماد و همدمایی را بیابد.با توجه به این که در ایستگاههای هواشناسی معمولا ساعتی یک بار قرائت دماسنج خشک و تر انجام می شود بهتر است هر بار پس از قرائت دما موسیلین را کمی مرطوب کنید ، به این ترتیب تا ساعت بعد موسیلین فرصت انجماد و همدمایی را خواهد داشت.

3- دماسنج حداکثر : این دماسنج از نوع جیوه ای است و همان معایب و محاسن را داراست. از معایب خاص آن باید گفت نسبت به جابجایی و تکان حساس است و باعث حرکت جیوه در ستون مدرج می شود . همچنین در صورتی که با زاویه نامناسب قرار بگیرد در اثر وزن ستون جیوه جابجاشده و دمای قرائت شده صحیح نخواهد بود.

4- دماسنج حداقل: دماسنجی از نوع الکلی است و به تناسب دارای همان معایب و محاسن است. همچنین این دماسنج به شدت نسبت به جابجایی و تکان حساس بوده و باعث حرکت شاخص داخل الکل خواهد شد و اگر این دماسنج از زاویه افقی منحرف شود وزن شاخص باعث جابجایی آن خواهد شد. مخزن این دماسنج را به شکل یو می سازند تا از افتادن شاخص داخل مخزن جلوگیری شود.

دماسنجهای ترکیبی حداقل و حداکثر هم عموما دارای همین معایب هستند.

5- دماسنجهای فلزی و دوفلزی: این دماسنجها می توانند در بازه بسیار بزرگی برای ثبت تغییرات دما به کار روند اما به طور معمول دقت آنها کمتر از سایر دماسنجهاست. همچنین نسبت به تغییرات دما حساسیت کمتری داشته و با تاخیر زمانی نسبت به تغییرات دما واکنش نشان می دهند.

6- دماسنجهای الکتریکی: این دماسنجها می توانند در بازه بسیار بزرگی فعالیت داشته باشند(حتی تا چند هزار درجه سانتی گراد) به همین دلیل معمولا از دقت بالایی برخوردار نیستند اما اگر اگر در محدوده کوچکی از دما استفاده شوند می توان دقت آنها را بسیار بالا برد.

7- رطوبت نگار مویی: با توجه به این که بحث به دما مرتبت است در اینجا به دمانگار نیز خواهم پرداخت. با توجه به این که موی انسان نسبت به تغییرات رطوبت حساس است و طولش تغییر می کند از آن برای ساخت رطوبت نگار استفاده می شود. اما علاوه براین موی انسان نسبت به دما نیز حساس است و اگر رطوبت نگار در محیطی با تغییرات دمایی زیاد به کار برده شود از دقت آن کاسته خواهد شد بنا براین در ایستگاههای هواشناسی که رطوبت نگار در هوای آزاد قرار می گیرد هر سه ماه یک بار نسبت به کنترل عملکرد و تنظیم آن اقدام کرد. در عین حال رطوبت نگار نسبت به تغییرات رطوبت حساسیت کمی دارد و با تاخیر زمانی این تغییرات را ثبت می کند. اما در دماهای نزدیک صفر و اختلال در عملکرد دماسنج تر این وسیله می تواند کمک بسیار موثری برای ثبت درست رطوبت باشد.  

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ و ساعت 13:33 |
سوال : توسط خانم فرنوش

فرق افتاب نگار و اکتینوگراف چیست؟
لطفا توضیح جامعی درباره گلباد بدید


پاسخ:

در آفتاب نگار شما فقط مدت زمانی رو که تابش خورشید در آسمان وجود داشته اندازه گیری می کنید و هیچ مقیاسی از شدت تابش ندارید در حالی که در اکتینوگراف شما شدت تابش نوری را که روی فیلم عکاسی یا فیلم برداری تاثیر می گذارد اندازه گیری می کنید.
این وسیله برای تنظیم دیافراگم و شاتر برای دوربینهای عکاسی و فیلم برداری (درسطح حرفه ای) به کار می رود.

در ایستگاههای هواشناسی هر ساعت اطلاعات مربوط به شدت و جهت وزش باد جمع آوری می شود این اطلاعات بنا به فرآوانی ، سرعت وزش باد و جهت وزش باد روی نموداری که به آن گلباد گفته می شود ثبت می شود برای نمونه می توانید گلباد شهرستان آبادان را ببینید


در این نمودار شما می بینید در 27.6 درصد از مواقع هوا کاملا آرام بوده و سرعت میانگین وزش باد 2.6 متر بر ثانیه است. همچنین شما می توانید فراوانی بادهای مختلف را در جهات مختلف در این نمودار مشاهده کنید. برای نمونه در جهت 180 درجه یهنی باد جنوبی 4.5 در صد بادها با سرعت بین 0.5 تا 2 متر بر ثانیه 3 درصد بین 2 تا 3.6 متر بر ثانیه 3 درصد بین 3.6 تا 5.7 و 1 درصد بین 5.7 تا 8.8 و تقریبا0.3 درصد بادهایی با سرعت بین 8.8 تا 11 متر بر ثانیه در این جهت وزش داشته اند و مجموعا 11.5 درصد مواقع باد از جهت جنوب در شهرستان آبادان وزیده است.

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 8:29 |
سوال توسط خانم ahsan


با عرض سلام و احترام، سوالی درباره موضوع ابرها دارم که بسیار مایلم در صورتی که امکان داشته باشد و شما فرصت پاسخگویی داشته باشید، نظر شما را درباره آن بدانم. (تصمیم دارم به یاری خدا روز شنبه درباره این سوال ها بتوانم هر چه بهتر با دانش آموزانم گفتگو کنم.)
سوال این است که در کتاب علوم ما این طور بیان شده که برای تشکیل ابرهای کومولوس دو راه وجود دارد:
1- وقتی هوای گرم به دامنه کوهی برخورد می کند، به طور قائم از آن بالا می رود و به ارتفاعات بالاتر می رسد. در آنجا هوا سرد می شود و ابر کومولوس تشکیل می شود.
2- وقتی یک توده هوای گرم و یک توده هوای سرد با یکدیگر برخورد می کنند، هوای سرد به علت سنگینی بر روی زمین قرار می گیرد و توده هوای گرم را به سمت بالا می راند. رطوبت هوای گرم با رسیدن به ارتفاعات سردتر متراکم می شود و ابر کومولوس تشکیل می دهد.

من می دانم که در مجموع، به جز این دو راه، راه دیگری هم برای تشکیل ابرها وجود دارد و آن این است که هوای گرم و مرطوب بدون برخورد با دامنه کوه و یا توده هوای سرد، مستقیماً به سمت بالا برود و در ارتفاعات، سرد شده و تشکیل ابر دهد.

سوالی که من و یکی از دانش آموزانم داریم این است که :
آیا لزوماً اگر هوای مرطوب با دامنه کوه یا توده هوای سرد برخورد کند، ابر کومولوس تشکیل می شود یا ممکن است ابر دیگری (مثلاً استراتوس یا سیروس) هم تشکیل شود؟
و دو سوال دیگر که من می خواهم به این سوالمان اضافه کنم این است که آیا هنگام برخورد توده هوای گرم با دامنه کوه یا توده هوای سرد، آیا هوای گرم با سرعت زیادی بالا می رود که در مراجع گفته شده است: "ابرهای کومولوس در اثر بالا رفتن سریع هوا تشکیل می شوند." من درک فیزیکی درستی از این مسئله ندارم.

سوال دیگرم هم که بی ارتباط به مسئله مطرح شده نیست این است که اساساً چه عاملی باعث می شود شکل ابرها متفاوت باشد؟ مثلاً چه عاملی باعث می شود که گاهی هوا بعد از بالا رفتن به طور جانبی (موازی سطح زمین) بالا برود و تشکیل ابر استراتوس را بدهد یا بسیار بالاتر برود و ابر سیروس را تشکیل بدهد؟

پاسخ:

ابتدا من از تاخیری که بابت پاسخ به سوالات دوستان دارم عذر خواهی می کنم گاهی مشغله کاری مانع از پاسخ سریع به سوالات دوستان می شود که امیدوارم بنده را ببخشند

در پاسخ به سوال دوست عزیزمان باید بگویم برای تشکیل ابر شما باید توده هوای مورد نظرتان را به حالت اشباع برسانید تا ابر تشکیل شود. این اتفاق را به سه صورت می توانید ایجاد کنید یا باید توده هوا را آنقدر سرد کنید تا به حالت اشباع برسد و یا این که توده هوا را آنقدر متراکم کنید تا به حالت اشباع برسد و یا این که با تزریق رطوبت به این توده هوا آن را به حالت اشباع برسانید.

در طبیعت با توجه به اینکه در محیط باز قرار داریم امکان متراکم کردن توده هوا عملا وجود ندارد بنابر این دو راه دیگر باقی می ماند یکی سرد کردن توده هوا و دیگری تزریق رطوبت به توده هوا. راههایی که برای تشکیل ابر کومولوس عنوان کردید درست است شما باید به طریقی توده هوای مرطوب را در جو بالا ببرید تا دمای آن کاهش پیدا کرده و به حالت اشباع برسد این کار ممکن است با صعود هوا در مجاورت یک کوه و توسط باد انجام شود که بسیار موثر و معمول است یا توسط یک جبهه هوای سرد توده هوای مرطوب به بالا هدایت شده و دمای آن کاهش یافته و تشکیل ابر کومولوس را بدهد. حالت سوم که مطرح کردید اگرچه امکان پذیر است اما بسیار به ندرت اتفاق می افتد مگر آن که هوا در مجاورت زمین از رطوبت بالایی برخوردار باشد و پس از طلوع خورشید به تدریج در جو صعود کرده و به حالت اشباع رسیده و تشکیل ابر های جوششی را بدهد این نوع از ابرها نسبت به دو حالت قبلی معمولا کوچک تر و ناپایدارترند.

اگرابرهای کومولوس به مقدار کافی رطوبت داشته باشند در زمانی که به حالت اشباع رسیده و بخار آب موجود در توده هوا به قطرات ریز آب میعان پیدا می کند انرژی نهان آزاد شده در ابر می تواند باعث صعود بیشتر توده ابر و بزرگتر شدن ابر شود این کار ممکن تا ایجاد ابر کومولو نیمبوس ادامه پیدا کند که موجب رعدو برق رگبار باران می شود.

در مورد چگونگی تشکیل انواع ابرها نیز به اختصار باید بگویم زمانی که دمای اشباع برای یک توده هوا زیر صفر باشد( پایین تر از -10 درجه سانتی گراد) دیگر قطرات آب تشکیل نشده بلکه کریستالهای ریز یخ شکل می گیرند که ابرهای سیروس را می سازند. این ابرها معمولا در ارتفاعی بیش از 4 کیلومتر شکل می گیرند.این ابرها به خاطر بلورهای ریز یخ سفید و بسیار درخشان هستند.

اگر دمای اشباع کمی پایین تر از صفر باشد در این حالت ابرها مخلوطی از آب و یخ خواهند بود که ابرهایی مانند نیمبو استراتوس، کومولو نیمبوس و برخی از آلتو کومولوسها از این نوع هستند و بقیه ابرها از نوع قطرات آب هستند مانند استراتوس یا استراتوکومولوس.

اگر جبهه هوای گرم به سمت یک منطقه بیاید چون نمی تواند هوای سرد منطقه را پس بزند به آرامی روی آن سوار شده و ابرهای پوششی مانند استراتوس یا آلتو استراتوس را شکل می دهند.

اگر جبهه هوای سرد به سمت یک منطقه حرکت کند با فشار هوای گرم منطقه را به بالا می راند تا خود جایگزین آن شود در این حالت ابرهای جوششی (انواع کومولوس) شکل می گیرند.

سایر ابرها نیز معمولا از تغییر و تحول این ابرها به وجود می آیند و به نوعی وجودشان وابسته به یکی از ابرهای دیگر است.

بارندگی ناشی از ابرهای نیمبو استراتوس یا کومولونیمبوس نیز با اشباع هوای پایین تر می تواند باعث تشکیل ابهایی مانند استراتوکولوس و یا فراکتو استراتوس شود.

برای توضیحات بیشتر در مورد انواع ابرها می توانید به مطلب " ابرها با ما سخن می گویند مراجعه نمایید"

+ نوشته شده توسط سید محسن کریمی راد در شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت 10:59 |